Bu kariyeri nasıl yönetmeli?

2020 yılının bana sağladığı faydalardan birisi de sanıyorum ki, üniversite öğrencileri ile daha sık bir araya gelmem oldu. Hem İzmir — GençKalDer, hem de Kimya Mühendisleri Odası Ege Şubesi’nin Öğrenci çalışmaları için gönüllü olarak görev alarak eğitimler veriyorum. Bu buluşmalar sevdiğim konuları onlara aktarmamı sağlarken, onların da kendi gelecekleri için yapacakları seçimlerde ufak da olsa katkımın olacağı hissi bana kendimi çok iyi hissettiriyor.

Kalite yönetim sistemleri, iş sağlığı ve güvenliği, çevre koruma konularıyla ilgili bir araya gelsek bile, eğitimlerimizin sonucunda hep benzer konulara geldi konu; bu kariyeri nasıl yönetmeli?

Ben insan kaynakları disiplinlerinde çalışan bir profesyonel değilim ancak kendi kariyerinin dikreksiyonunda olan birisi olarak nacizane düşüncelerimi paylaşmak isterim.

Lisans bölümü bitmek üzere iken Bosch Termoteknik firmasında almış olduğum 6 aylık staj teklifi ile hayatıma iş sağlığı ve güvenliği, çevre koruma disiplinleri girdi. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun yayınlanmasına daha 3 sene vardı. Konular popüler olmamış, çoğu kimse tarafından bilinmiyordu bile. Ancak bu konuların önem ve özen gösterildiği şirketlerde ayrı bir departman olarak vuku buluyordu.

Öğrenciliğin bitip de, çalışma hayatına geçiş yaptığım o günlerde, öğrenmeye çalıştığım bu konular vizyonumu çok değiştirmiş, doğası gereği proaktif yaklaşımı öğretmiş, risk değerlendirme yapmanın önemini iyice anlamamı sağlamıştı. Yolda yürürken gördüğüm belediye çukurlarına yaklaşımım eskisi gibi değildi artık. (Resim çekmeli ve belediyeye iletmeliydim 🙂

Sonra yıllar geçti, ben stajyerlikten, ülke müdürlüğüne kadar yükseldim. Başarılarım da oldu, başarısızlıklarım da. Halen de böyle oluyor. Yaşıyor, çalışıyor, emek veriyorum neticede.

Eğitimlerimde anlattığım konulardan birisi süreç yönetimidir. Hayatımızdaki her alanda, günümüzün her noktasında örnekleyebileceğimiz bu konunun önemini insan olarak tam kavrayabildiğimizi düşünmüyorum. Çünkü sonuç odaklı olmayı zihinlerimiz hep daha kabul edebilir görüyor. Oysa ki, süreç yönetimi, sonuca odaklanmaktan ziyade bizi sonuca ulaştıran yola odaklanmayı gerektiriyor. Ancak o şekilde sürekli iyileştirme sağlayabiliyoruz.

Ve gelelim, öğrencilerle yaptığımız buluşmalarda geldiğimiz son noktaya, bu kariyeri nasıl yönetmeli?

Eminim ki, bu soru yalnızca öğrenci yada mezun olan arkadaşlara özgü değil, çalışma hayatında bulunan her birey için geçerlidir.

Kendi deneyimlerimi paylaşmaktan ziyade, benim bu kariyeri ya da bu hayatı nasıl yönetmeli sorusuna temel olarak verebileceğim tek bir cevap var sanırım, o da tutku.

Tutku duyduğunuz, sevdiğiniz her işi büyütürsünüz çünkü. Severek yaptığınız işiniz amacınız olur ve başarılı günleriniz başarısız günlerinizden daha fazla olur. Yeter ki, kalbiniz ile zihniniz arasındaki yolu ışıklandırın. Yani sürece akıllıca odaklanın.

Kendinizle aranız iyi olsun,
Sevgiler.

Whatsapp